Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 83870106 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 83870106 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
83870106
| Part No | 83870106 |
|---|---|
| Manufacturer | Crouzet |
| Description | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom, Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Electrical Life: | 500,000 Cycles |
| Termination Style: | Cable Leads |
| Pretravel: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 1020gf |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | Cable Length 6m |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 70°C |
| Current Rating: | 6A (AC), 550mA (DC) |
| Circuit: | DPST-NO/NC |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | - |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Overtravel: | - |
| Series: | 83870 |
| Release Force: | - |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 83870106-ND 966-1811 |
| Differential Travel: | - |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
Introduce
We can supply 83870106 , send us a request quote to request 83870106 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 83870106.The price and lead time for 83870106 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 83870106.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 83870106
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 83870001 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83870006 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83870101 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83870102 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83870103 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83870104 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83870106 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83870112 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83870113 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83871001 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83871101 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83871102 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83871103 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83871106 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83871111 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83871112 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83871113 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
![]() |
83871120 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> |
| 83871140 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83871917 | Crouzet | DDP 838710 0.6M SP958700 | RFQ >> | |
| 83872101 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83872102 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83872103 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83872111 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83872112 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83872113 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
![]() |
83872120 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> |
![]() |
83872130 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> |
| 83872301 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 0.1A 30V | RFQ >> | |
| 83873101 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83873102 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83873103 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83873111 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83873112 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83873113 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
| 83873115 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
![]() |
83873120 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> |
![]() |
83873130 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> |
![]() |
83873140 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> |
| 83873301 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
![]() |
83873320 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> |
| 83873932 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> | |
![]() |
83874101 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> |
![]() |
83874102 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> |
![]() |
83874103 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> |
![]() |
83874111 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> |
![]() |
83874112 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> |
![]() |
83874113 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> |
![]() |
83875101 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> |
![]() |
83875102 | Crouzet | SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V | RFQ >> |






