Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 835811BCL.5 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 835811BCL.5 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
835811BCL.5
| Part No | 835811BCL.5 |
|---|---|
| Manufacturer | Crouzet |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 100,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Pretravel: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 510gf |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | Cable Length 0.5m |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 100mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | - |
| Actuator Type: | Roller Plunger |
| Overtravel: | 0.098" (2.5mm) |
| Series: | 83581 |
| Release Force: | - |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | X0228692 |
| Differential Travel: | 0.040" (1.0mm) |
Introduce
We can supply 835811BCL.5 , send us a request quote to request 835811BCL.5 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 835811BCL.5.The price and lead time for 835811BCL.5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 835811BCL.5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






