Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 81F3K01 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 81F3K01 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
81F3K01
| Part No | 81F3K01 |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 3.01K OHM 1W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 3.01 kOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.126" Dia x 0.437" L (3.20mm x 11.10mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Acrasil® 80 |
| Power (Watts): | 1W |
| Other Names: | OH81F3K01 OH81F3K01-ND |
| Resistance: | 3.01 kOhms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply 81F3K01 , send us a request quote to request 81F3K01 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 81F3K01.The price and lead time for 81F3K01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 81F3K01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





