Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 77F8R2K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 77F8R2K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
77F8R2K
| Part No | 77F8R2K |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 8.2UH 530MA 520 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Axial |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 8.2µH Unshielded Wirewound Inductor 530mA 520 mOhm Max Axial |
| Inductance Frequency - Test: | 7.96MHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Inductance: | 8.2µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Ratings: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 53MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.157" Dia x 0.410" L (3.99mm x 10.41mm) |
| Series: | 77F |
| Q @ Freq: | 80 @ 7.96MHz |
| DC Resistance (DCR): | 520 mOhm Max |
| Type: | Wirewound |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 530mA |
Introduce
We can supply 77F8R2K , send us a request quote to request 77F8R2K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 77F8R2K.The price and lead time for 77F8R2K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 77F8R2K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






