Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 75RG3-2211 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 75RG3-2211 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
75RG3-2211
| Part No | 75RG3-2211 |
|---|---|
| Manufacturer | VCC (Visual Communications Company) |
| Description | INCANDESCENT PANEL INDICATOR 14V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Red |
|---|---|
| Lens Transparency: | - |
| Millicandela Rating: | - |
| Current: | 100mA |
| Voltage: | 14V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Incandescent Panel Indicator 14V 100mA Round with Domed Top Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Ratings: | AC/DC |
| Termination Style: | Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Panel Cutout Dimensions: | 0.38" (9.65mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 75 |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top |
| Lamp Color: | - |
| Type: | Incandescent |
| Other Names: | 75RG32211 VCC75RG3-2211 |
| Ingress Protection: | - |
| Wavelength - Peak: | - |
| Panel Cutout Shape: | Round |
| Features: | - |
| Viewing Angle: | - |
Introduce
We can supply 75RG3-2211 , send us a request quote to request 75RG3-2211 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 75RG3-2211.The price and lead time for 75RG3-2211 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 75RG3-2211.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





