Buy 7565N103J602LE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
7565N103J602LE
Part No 7565N103J602LE
Manufacturer Knowles NOVACAP
Description CAP CER 10000PF 6KV C0G/NP0 RAD
Lead Free Status / RoHS Status Lead Free /RoHS non-compliant
Data sheet
Applications:General Purpose
Tolerance:±5%
Package / Case:Radial
Thickness (Max):-
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Contains lead / RoHS Compliant
Detailed Description:10000pF ±5% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Lead Style:Straight
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Height - Seated (Max):0.975" (24.76mm)
Voltage - Rated:6000V (6kV)
Ratings:-
Email:info@shengyuic.com
Lead Spacing:0.780" (19.80mm)
Size / Dimension:0.900" L x 0.400" W (22.86mm x 10.20mm)
Series:-
Capacitance:10000pF
Features:High Voltage
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C