Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 737A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 737A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
737A
| Part No | 737A |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | XFRMR LAMINATED 1200VA CHAS MNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Secondary (Full Load): | 3000V |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Secondary Winding(s): | Single |
| Primary Winding(s): | Single |
| Current - Output (Max): | 400mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power - Max: | 1200 VA |
| Voltage - Isolation: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Weight: | 29 lbs (13.2kg) |
| Height - Seated (Max): | 165.10mm |
| Center Tap: | Yes |
| Voltage - Primary: | 117V, 234V |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 177.80mm L x 127.00mm W |
| Series: | 700 |
| Type: | Laminated Core |
| Other Names: | 737A-ND HM5186 |
Introduce
We can supply 737A , send us a request quote to request 737A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 737A.The price and lead time for 737A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 737A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






