Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 726A508 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 726A508 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
726A508
| Part No | 726A508 |
|---|---|
| Manufacturer | Bomar (Winchester Electronics) |
| Description | CONN UHF JACK STR SOLDER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Shield Termination: | Solder |
|---|---|
| Body Material: | Brass |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Loss: | - |
| Fastening Type: | Threaded |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Body Finish: | Nickel |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Termination: | Solder Cup |
| Connector Type: | Jack, Female Socket |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Front Side Nut |
| Number of Ports: | 1 |
| Includes: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Voltage Rating: | 750V |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Dielectric Material: | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Detailed Description: | UHF Connector Jack, Female Socket Non-Constant Panel Mount Solder Cup |
| Mating Cycles: | 500 |
| Center Contact Material: | - |
| Frequency - Max: | 500MHz |
| Center Contact Plating: | - |
| Housing Color: | Silver |
| Connector Style: | UHF |
| Series: | - |
| Impedance: | Non-Constant |
| Cable Group: | - |
Introduce
We can supply 726A508 , send us a request quote to request 726A508 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 726A508.The price and lead time for 726A508 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 726A508.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







