Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 70U160D with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 70U160D with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
70U160D
| Part No | 70U160D |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 1.6KV 250A DO205 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-205AB, DO-9, Stud |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Stud Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-205AB, DO-9 |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1600V 250A Stud Mount DO-205AB, DO-9 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.3V @ 785A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 60mA @ 1600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 200°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1600V |
| Other Names: | *70U160D |
| Current - Average Rectified (Io): | 250A |
Introduce
We can supply 70U160D , send us a request quote to request 70U160D pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 70U160D.The price and lead time for 70U160D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 70U160D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






