Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 70F501AF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 70F501AF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
70F501AF
| Part No | 70F501AF |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 500MH 30MA 736 OHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Axial |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 500mH Unshielded Wirewound Inductor 30mA 736 Ohm Max Axial |
| Inductance Frequency - Test: | 25kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Inductance: | 500mH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Ratings: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 52kHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia x 0.880" L (16.00mm x 22.35mm) |
| Series: | 70F |
| Q @ Freq: | 53 @ 25kHz |
| DC Resistance (DCR): | 736 Ohm Max |
| Type: | Wirewound |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 30mA |
Introduce
We can supply 70F501AF , send us a request quote to request 70F501AF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 70F501AF.The price and lead time for 70F501AF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 70F501AF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





