Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 70CRU02 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 70CRU02 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
70CRU02
| Part No | 70CRU02 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE ARRAY GP 200V 35A TO218 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-218-3, TO-218AC |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-218 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 35A Through Hole TO-218-3, TO-218AC |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.09V @ 35A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 60µA @ 200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 35A |
| Series: | FRED Pt® |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Other Names: | *70CRU02 VS-70CRU02 VS-70CRU02-ND VS70CRU02 VS70CRU02-ND |
| Reverse Recovery Time (trr): | 28ns |
Introduce
We can supply 70CRU02 , send us a request quote to request 70CRU02 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 70CRU02.The price and lead time for 70CRU02 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 70CRU02.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





