Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 6N1135 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 6N1135 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
6N1135
| Part No | 6N1135 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Semiconductor - Opto Division |
| Description | OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Voltage - Output (Max): | 15V |
| Packaging: | Tube |
| Number of Channels: | 1 |
| Current - Output / Channel: | 8mA |
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Optoisolator Transistor with Base Output 5300Vrms 1 Channel 8-DIP |
| Vce Saturation (Max): | - |
| Voltage - Isolation: | 5300Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Current Transfer Ratio (Max): | - |
| Input Type: | DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | 6N1135 |
| Turn On / Turn Off Time (Typ): | 300ns, 300ns |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 100°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.6V |
| Output Type: | Transistor with Base |
| Current Transfer Ratio (Min): | 7% @ 16mA |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 25mA |
| Rise / Fall Time (Typ): | - |
Introduce
We can supply 6N1135 , send us a request quote to request 6N1135 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 6N1135.The price and lead time for 6N1135 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 6N1135.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





