Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 695-1B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 695-1B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
695-1B
| Part No | 695-1B |
|---|---|
| Manufacturer | Wakefield-Vette |
| Description | HEATSINK FOR STUD MT DIODE BLACK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package Cooled: | Stud Mounted Diode |
|---|---|
| Attachment Method: | Bolt On |
| Length: | - |
| Diameter: | 0.625" (15.88mm) ID, 1.330" (33.78mm) OD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Heat Sink Stud Mounted Diode Aluminum 4.0W @ 72°C Board Level |
| Height Off Base (Height of Fin): | 0.530" (13.46mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Shape: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 695 |
| Width: | - |
| Type: | Board Level |
| Other Names: | 345-1095 6951B |
| Material: | Aluminum |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 5.20°C/W @ 400 LFM |
| Material Finish: | Black Anodized |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | 4.0W @ 72°C |
| Thermal Resistance @ Natural: | 18.00°C/W |
Introduce
We can supply 695-1B , send us a request quote to request 695-1B pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 695-1B.The price and lead time for 695-1B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 695-1B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation









