Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 689-3P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 689-3P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
689-3P
| Part No | 689-3P |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE MODULE 300V 15A SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | ND, Module |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | ND |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 300V 15A Chassis Mount ND, Module |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 10A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 300V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 150°C (Max) |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 15A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 300V |
| Reverse Recovery Time (trr): | 500ns |
Introduce
We can supply 689-3P , send us a request quote to request 689-3P pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 689-3P.The price and lead time for 689-3P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 689-3P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






