Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 6830-50/LOMMF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 6830-50/LOMMF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
6830-50/LOMMF
| Part No | 6830-50/LOMMF |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Body Material: | Engineered Resin |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Boot Color: | White |
| Fastening Type: | Latch Lock |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Attenuation - Typ: | -0.2dB |
| Housing Material: | Engineered Resin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Plug |
| Simplex/Duplex: | Simplex |
| Reflection: | -20dB |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | No Polish, Strain Relief |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 75°C |
| Ferrule Material: | Zirconia |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mode: | Multimode OM3 |
| Detailed Description: | Fiber Optic Plug Connector LC Simplex 125µm Aqua |
| Mating Cycles: | 500 |
| Fiber Core Diameter: | 50µm |
| Cable Diameter: | 0.9mm |
| Housing Color: | Aqua |
| Connector Style: | LC |
| Series: | - |
| Other Names: | 00051115262166 05111526216 7000031729 80611327745 |
| Fiber Cladding Diameter: | 125µm |
Introduce
We can supply 6830-50/LOMMF , send us a request quote to request 6830-50/LOMMF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 6830-50/LOMMF.The price and lead time for 6830-50/LOMMF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 6830-50/LOMMF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








