Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 64-9145 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 64-9145 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
64-9145
| Part No | 64-9145 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 20V 27A DIRECTFET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 20V |
|---|---|
| Power Dissipation (Max): | 2.8W (Ta), 89W (Tc) |
| Package / Case: | DirectFET™ Isometric MX |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DIRECTFET™ MX |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.45V @ 250µA |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | N-Channel 20V 27A (Ta), 150A (Tc) 2.8W (Ta), 89W (Tc) Surface Mount DIRECTFET™ MX |
| FET Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| FET Type: | N-Channel |
| Series: | HEXFET® |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 27A (Ta), 150A (Tc) |
| Other Names: | 64-9145TR IRF6620 IRF6620TR IRF6620TR-ND SP001527202 |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 4130pF @ 10V |
| Vgs (Max): | ±20V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 2.7 mOhm @ 27A, 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 42nC @ 4.5V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply 64-9145 , send us a request quote to request 64-9145 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 64-9145.The price and lead time for 64-9145 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 64-9145.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








