Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 6376042-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 6376042-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
6376042-2
| Part No | 6376042-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN PLUG 5POS 2.50MM R/A SLDR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Plug, Male Blades |
| Pitch: | 0.098" (2.50mm) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 70°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 7A |
| Number of Rows: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Packaging: | Bulk |
| Contact Finish Thickness: | Flash |
| Termination: | Solder |
| Material - Insulation: | Thermoplastic |
| Connector Style: | Battery |
| Color: | Black |
| Series: | - |
| Other Names: | A109168 |
| Wire Gauge: | - |
| Row Spacing: | - |
| Number of Positions: | 5 |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply 6376042-2 , send us a request quote to request 6376042-2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 6376042-2.The price and lead time for 6376042-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 6376042-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







