Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 63610-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 63610-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
63610-2
| Part No | 63610-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN SPADE TERM 10-14AWG #10 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Insulation Diameter: | - |
| Width - Outer Edges: | 0.372" (9.45mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Features: | - |
| Contact Material: | Brass |
| Stud/Tab Size: | 10 Stud |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Length - Ring Center to Termination: | 0.281" (7.14mm) |
| Length - Overall: | 0.668" (16.97mm) |
| Detailed Description: | 10 Stud Spade Terminal Connector Crimp 10-14 AWG |
| Termination: | Crimp |
| Material - Insulation: | - |
| Length - Termination: | 0.210" (5.33mm) |
| Tongue Inside Opening: | 0.197" (5.00mm) |
| Color: | - |
| Series: | - |
| Other Names: | 63610-2-ND 636102 A104110TR |
| Wire Gauge: | 10-14 AWG |
| Terminal Type: | Spring, Snap |
| Contact Finish: | Tin |
Introduce
We can supply 63610-2 , send us a request quote to request 63610-2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 63610-2.The price and lead time for 63610-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 63610-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








