Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 632NU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 632NU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
632NU
| Part No | 632NU |
|---|---|
| Manufacturer | ebm-papst Inc. |
| Description | FAN AXIAL 12VDC 60X25MM IP68 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Static Pressure: | - |
|---|---|
| Material - Blade: | Polyamide (PA), Nylon, Fiberglass Reinforced |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage Range: | 6 ~ 15VDC |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Voltage - Rated: | 12VDC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Power (Watts): | 1.80W |
| Ingress Protection: | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | - |
| Air Flow: | 23.5 CFM (0.658m³/min) |
| Operating Temperature: | -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C) |
| Current Rating: | - |
| Noise: | 34.0 dB(A) |
| Termination: | 2 Wire Leads |
| Bearing Type: | Ball |
| Weight: | 0.154 lb (69.85g) |
| RPM: | 5900 RPM |
| Material - Frame: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Size / Dimension: | Square - 60mm L x 60mm H |
| Series: | 630U |
| Width: | 25.40mm |
| Other Names: | 381-2759 |
| Approvals: | UL |
Introduce
We can supply 632NU , send us a request quote to request 632NU pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 632NU.The price and lead time for 632NU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 632NU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







