Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 62JA200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 62JA200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
62JA200
| Part No | 62JA200 |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | POT 200 OHM 2W WIREWOUND LINEAR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Number of Turns: | 10 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Number of Gangs: | 1 |
| Rotation: | 3600° |
| Taper: | Linear |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 200 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 10 Turn Wirewound 2W Solder Lug |
| Resistive Material: | Wirewound |
| Resistance (Ohms): | 200 |
| Actuator Type: | Slotted |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Size - Body: | Round - 0.875" Dia x 1.563" H (22.22mm x 39.69mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Bushing Thread: | 3/8-32 |
| Actuator Length: | 0.937" (23.81mm) |
| Series: | 62 |
| Power (Watts): | 2W |
| Built in Switch: | None |
| Adjustment Type: | User Defined |
| Actuator Diameter: | 0.249" (6.32mm) |
Introduce
We can supply 62JA200 , send us a request quote to request 62JA200 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 62JA200.The price and lead time for 62JA200 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 62JA200.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





