Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 62358-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 62358-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
62358-1
| Part No | 62358-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN TERM PIN 20-24AWG CRIMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Insulation: | Non-Insulated |
|---|---|
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Length - Barrel: | 0.500" (12.70mm) |
| Length - Overall: | 1.000" (25.40mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | 0.043" ~ 0.073" (1.10mm ~ 1.85mm) |
| Detailed Description: | Terminal Connector Male, Pin (Plug) 20-24 AWG Crimp Tin |
| Termination: | Crimp |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Diameter - Barrel: | 0.080" (2.03mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | - |
| Series: | - |
| Other Names: | A125113CT |
| Wire Gauge: | 20-24 AWG |
| Features: | - |
| Terminal Type: | Male, Pin (Plug) |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Finish: | Tin |
Introduce
We can supply 62358-1 , send us a request quote to request 62358-1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 62358-1.The price and lead time for 62358-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 62358-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





