Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 62-0063PBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 62-0063PBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
62-0063PBF
| Part No | 62-0063PBF |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 12V 15A 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 12V |
|---|---|
| Power Dissipation (Max): | 2.5W (Ta) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 8-SO |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 1.9V @ 250µA |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 2.8V, 4.5V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | N-Channel 12V 15A (Ta) 2.5W (Ta) Surface Mount 8-SO |
| FET Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| FET Type: | N-Channel |
| Series: | HEXFET® |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 15A (Ta) |
| Other Names: | IRF7476PBF IRF7476PBF-ND SP001574910 |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2550pF @ 6V |
| Vgs (Max): | ±12V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 8 mOhm @ 15A, 4.5V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 40nC @ 4.5V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply 62-0063PBF , send us a request quote to request 62-0063PBF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 62-0063PBF.The price and lead time for 62-0063PBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 62-0063PBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








