Buy 600R160-RAF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
600R160-RAF
Part No 600R160-RAF
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 60V 160MA RADIAL
Data sheet
Package / Case:Radial, Disc
Thickness (Max):-
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (600V Int) 160mA Ih Through Hole Radial, Disc
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Time to Trip:10s
Height - Seated (Max):0.496" (12.60mm)
Ratings:-
Current - Trip (It):320mA
Current - Hold (Ih) (Max):160mA
Email:info@shengyuic.com
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Current - Max:3A
Size / Dimension:0.630" L x 0.236" W (16.00mm x 6.00mm)
Series:POLY-FUSE®, 600R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):16 Ohms
Type:Polymeric
Voltage - Max:60V (600V Int)
Approvals:cURus, TUV
Resistance - Initial (Ri) (Min):4 Ohms
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C