Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 6-1-4905 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 6-1-4905 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
6-1-4905
| Part No | 6-1-4905 |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE DBL COATED CLEAR 6"X 1YD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Length: | 3' (914.4mm) 1 yd |
|---|---|
| Thickness - Backing, Carrier: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Adhesive: | Acrylic |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Temperature Range: | 199°F (93°C) Max |
| Tape Type: | Double Coated, Double Sided |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Clear |
| Series: | VHB™ 4905 |
| Usage: | General Purpose |
| Width: | 6.00" (152.40mm) |
| Thickness: | 0.0200" (20.0 mils, 0.508mm) |
| Other Names: | 3M156780 6-1-4905-ND |
| Shelf Life: | 24 Months |
| Backing, Carrier: | Polyethylene Film |
| Thickness - Adhesive: | - |
| Shelf Life Start: | Date of Shipment |
Introduce
We can supply 6-1-4905 , send us a request quote to request 6-1-4905 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 6-1-4905.The price and lead time for 6-1-4905 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 6-1-4905.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






