Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5VR7M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5VR7M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5VR7M
| Part No | 5VR7M |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Fuse: | No |
| Material Flammability Rating: | - |
| Current - UL: | 5A |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 32.89mm x 23.11mm |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Receptacle, Male Blades |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Fuse Holder, Drawer: | - |
| Voltage - UL: | 250VAC |
| Mounting Type: | Panel Mount, Flange |
| Packaging: | Bulk |
| Voltage - IEC: | 120/250VAC |
| Detailed Description: | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange |
| Termination: | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Current - IEC: | 5A |
| Connector Style: | IEC 320-C14 |
| Series: | ED, Corcom |
| Filter Type: | Filtered (EMI, RFI) - Commercial |
| Other Names: | 1-1609032-2 1-6609032-2 5VR7M-ND CCM2265 |
| Switch Features: | - |
| Number of Positions: | 3 |
| Approvals: | CSA, UL, VDE |
| Panel Thickness: | - |
Introduce
We can supply 5VR7M , send us a request quote to request 5VR7M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5VR7M.The price and lead time for 5VR7M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5VR7M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





