Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5NS123KPMID with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5NS123KPMID with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5NS123KPMID
| Part No | 5NS123KPMID |
|---|---|
| Manufacturer | AVX Corporation |
| Description | CAP CER 0.012UF 2KV Y5F RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | General Purpose |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 0.012µF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Y5F Radial, Disc |
| Lead Style: | Straight |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | Y5F |
| Height - Seated (Max): | 0.276" (7.00mm) |
| Voltage - Rated: | 2000V (2kV) |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.492" (12.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.748" Dia (19.00mm) |
| Series: | - |
| Capacitance: | 0.012µF |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply 5NS123KPMID , send us a request quote to request 5NS123KPMID pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5NS123KPMID.The price and lead time for 5NS123KPMID depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5NS123KPMID.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





