Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5KP10C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5KP10C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5KP10C
| Part No | 5KP10C |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | TVS DIODE 10V 17.85V P600 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | General Purpose |
|---|---|
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Package / Case: | P600, Axial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | P600 |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 17.85V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power Line Protection: | No |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Power - Peak Pulse: | 5000W (5kW) |
| Voltage - Breakdown (Min): | 10.53V |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 10V |
| Series: | 5KP |
| Type: | Zener |
| Other Names: | 5KP10CT |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
Introduce
We can supply 5KP10C , send us a request quote to request 5KP10C pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5KP10C.The price and lead time for 5KP10C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5KP10C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








