Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5HTP 2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5HTP 2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5HTP 2
| Part No | 5HTP 2 |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | FUSE CERAMIC 2A 250VAC 5X20MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 5mm x 20mm (Axial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Ceramic |
| DC Cold Resistance: | 0.07 Ohms |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 1.5kA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.217" Dia x 0.827" L (5.50mm x 21.00mm) |
| Color: | - |
| Series: | 5HTP |
| Melting I²t: | 9.7 |
| Other Names: | 0659-2000-13 0659-2000-13-ND 0659200013 5HTP 2-ND 5HTP2 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CCC, CE, CSA, IMQ, PSE, SEMKO, UL, VDE |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 2A |
Introduce
We can supply 5HTP 2 , send us a request quote to request 5HTP 2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5HTP 2.The price and lead time for 5HTP 2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5HTP 2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





