Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5948 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5948 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5948
| Part No | 5948 |
|---|---|
| Manufacturer | Pomona Electronics |
| Description | RCPT PATCH CORD KIT 10PC 6"LONG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| 1st Connector: | Socket, Square, 0.025" (0.64mm) |
|---|---|
| Configuration: | Socket to Socket |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Detailed Description: | 6.0" (152.40mm) Socket, Square, 0.025" (0.64mm) To Socket, Square, 0.025" (0.64mm) Test Lead 45VAC 10 Leads, Multiple Colors |
| Cable Length: | 6.0" (152.40mm) |
| 2nd Connector: | Socket, Square, 0.025" (0.64mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material - Insulation: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Voltage - Rated: | 45VAC |
| Contents: | 10 Leads, Multiple Colors |
| Temperature Range: | 122°F (50°C) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 5948 |
| Other Names: | 501-1631 5948-ND |
| Wire Gauge: | 22 AWG |
| Current Rating: | 3A |
Introduce
We can supply 5948 , send us a request quote to request 5948 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5948.The price and lead time for 5948 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5948.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





