Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5716 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5716 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5716
| Part No | 5716 |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 125UH 7.75A 32 MOHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±15% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Inductance: | 125µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 32 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 7.75A |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Radial |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 125µH Unshielded Toroidal Inductor 7.75A 32 mOhm Max Radial |
| Inductance Frequency - Test: | 1kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.875" Dia x 0.437" W (22.22mm x 11.10mm) |
| Series: | 5700 |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Toroidal |
| Other Names: | M5716 |
Introduce
We can supply 5716 , send us a request quote to request 5716 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5716.The price and lead time for 5716 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5716.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






