Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 554935-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 554935-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
554935-2
| Part No | 554935-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN TERM PIN 22-26AWG PCB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Insulation: | Non-Insulated |
|---|---|
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Length - Barrel: | 0.124" (3.15mm) |
| Length - Overall: | 0.454" (11.53mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | 0.086" (2.18mm) |
| Detailed Description: | Terminal Connector Male, Pin (Plug) 22-26 AWG PCB Tin |
| Termination: | PCB |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | - |
| Diameter - Barrel: | 0.126" (3.20mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | - |
| Series: | Amp-Barrel |
| Other Names: | 554935-2-ND A111319TR |
| Wire Gauge: | 22-26 AWG |
| Features: | - |
| Terminal Type: | Male, Pin (Plug) |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Finish: | Tin |
Introduce
We can supply 554935-2 , send us a request quote to request 554935-2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 554935-2.The price and lead time for 554935-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 554935-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








