Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5439/15 SL002 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5439/15 SL002 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5439/15 SL002
| Part No | 5439/15 SL002 |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha Wire |
| Description | CABLE 15COND 16AWG SLATE 500' |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Length: | 500.0' (152.4m) |
|---|---|
| Shield Type: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Jacket Color: | Slate |
| Conductor Insulation: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.698" (17.72mm) |
| Usage: | Communication, Control |
| Features: | Biological Compatibility, Rip Cord |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 105°C |
| Shield Coverage: | - |
| Shield Material: | - |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.0630" (1.600mm) |
| Voltage: | 600V |
| Detailed Description: | 15 Conductor Multi-Conductor Cable Slate 16 AWG 500.0' (152.4m) |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 19/0.0117" |
| Ratings: | ISO 10993, UL Style 2501 |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Series: | Xtra-Guard® 1 |
| Cable Type: | Multi-Conductor |
| Other Names: | 5439/15 SL002-ND 5439/15SL002 |
| Wire Gauge: | 16 AWG |
| Number of Conductors: | 15 |
Introduce
We can supply 5439/15 SL002 , send us a request quote to request 5439/15 SL002 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5439/15 SL002.The price and lead time for 5439/15 SL002 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5439/15 SL002.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 5439/15 SL002
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
5439 SL001 | Alpha Wire | CABLE 9COND 16AWG SLATE 1000' | RFQ >> |
![]() |
5439 SL002 | Alpha Wire | CABLE 9COND 16AWG SLATE 500' | RFQ >> |
![]() |
5439 SL005 | Alpha Wire | CABLE 9COND 16AWG SLATE 100' | RFQ >> |
![]() |
5439/12 SL001 | Alpha Wire | CABLE 12COND 16AWG SLATE 1000' | RFQ >> |
![]() |
5439/12 SL002 | Alpha Wire | CABLE 12COND 16AWG SLATE 500' | RFQ >> |
![]() |
5439/12 SL005 | Alpha Wire | CABLE 12COND 16AWG SLATE 100' | RFQ >> |
![]() |
5439/15 SL001 | Alpha Wire | CABLE 15COND 16AWG SLATE 1000' | RFQ >> |
![]() |
5439/15 SL002 | Alpha Wire | CABLE 15COND 16AWG SLATE 500' | RFQ >> |
![]() |
5439/15 SL005 | Alpha Wire | CABLE 15COND 16AWG SLATE 100' | RFQ >> |
![]() |
5439/19 SL001 | Alpha Wire | CABLE 19COND 16AWG SLATE 1000' | RFQ >> |
![]() |
5439/19 SL005 | Alpha Wire | CABLE 19COND 16AWG SLATE 100' | RFQ >> |
![]() |
5439/25 SL001 | Alpha Wire | CABLE 25COND 16AWG SLATE 1000' | RFQ >> |
![]() |
5439/25 SL002 | Alpha Wire | CABLE 25COND 16AWG SLATE 500' | RFQ >> |
![]() |
5439/25 SL005 | Alpha Wire | CABLE 25COND 16AWG SLATE 100' | RFQ >> |
![]() |
5439002 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
5439015 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
5439028 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
5439031 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
5439044 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
5439057 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
5439060 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
5439073 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
5439086 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
5439099 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
5439109 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
5439112 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
5439125 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
5439138 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
5439141 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
5439154 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
5439167 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 2POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
5439170 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 3POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
5439183 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 4POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
5439196 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 5POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
5439206 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 6POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
5439219 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 7POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
5439222 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 8POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
5439235 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 9POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
5439248 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 10POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
5439251 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 11POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
5439264 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 12POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
5439277 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 13POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
5439280 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 14POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
5439293 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 15POS 3.5MM | RFQ >> |
| 54393-1781 | Affinity Medical Technologies - a Molex company | CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A | RFQ >> | |
| 54393-2181 | Affinity Medical Technologies - a Molex company | CONN FPC BOTTOM 21POS 0.30MM R/A | RFQ >> | |
| 54393-2381 | Affinity Medical Technologies - a Molex company | CONN FPC BOTTOM 23POS 0.30MM R/A | RFQ >> | |
| 54393-4581 | Affinity Medical Technologies - a Molex company | CONN FPC BOTTOM 45POS 0.30MM R/A | RFQ >> | |
![]() |
5439303 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 16POS 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
5439358 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM | RFQ >> |






