Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 54-844-002 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 54-844-002 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
54-844-002
| Part No | 54-844-002 |
|---|---|
| Manufacturer | API Technologies Corp. |
| Description | CAP FEEDTHRU 0.01UF 600V AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial, Bushing |
| Packaging: | Tray |
| Thread Size: | 5/16"-24 |
| Current: | 25A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Insertion Loss: | 35dB @ 100MHz |
| Detailed Description: | 10000pF Feed Through Capacitor 600V 25A 1 mOhm Axial, Bushing |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | - |
| Voltage - Rated: | 600V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.500" Dia x 0.500" L (12.70mm x 12.70mm) |
| DC Resistance (DCR) (Max): | 1 mOhm |
| Series: | - |
| Height (Max): | - |
| Other Names: | 1171-1014 54844002 |
| Capacitance: | 10000pF |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
Introduce
We can supply 54-844-002 , send us a request quote to request 54-844-002 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 54-844-002.The price and lead time for 54-844-002 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 54-844-002.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







