Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 53015-1310 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 53015-1310 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
53015-1310
| Part No | 53015-1310 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN HEADER 2MM 13POS RT ANG TIN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | General Purpose, Telecommunications |
|---|---|
| Mated Stacking Heights: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Fastening Type: | Detent Lock |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Contact Shape: | Rectangular |
| Contact Length - Mating: | 0.122" (3.10mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Length - Post: | 0.138" (3.50mm) |
| Insulation Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Connector Type: | Header |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | - |
| Number of Rows: | 1 |
| Voltage Rating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Packaging: | Bulk |
| Contact Finish Thickness - Post: | - |
| Contact Type: | Male Blade |
| Detailed Description: | Connector Header Through Hole, Right Angle 13 position 0.079" (2.00mm) |
| Termination: | Press-Fit, Solder |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 35.4µin (0.90µm) |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Series: | MicroBlade 53015 |
| Other Names: | 053015-1310 053015-1310-E 0530151310 0530151310-E 53015-1310-E 530151310 530151310-E WM18989 |
| Number of Positions: | 13 |
| Insulation Height: | 0.183" (4.65mm) |
| Insulation Color: | White |
Introduce
We can supply 53015-1310 , send us a request quote to request 53015-1310 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 53015-1310.The price and lead time for 53015-1310 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 53015-1310.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation













