Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 503480-2600 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 503480-2600 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
503480-2600
| Part No | 503480-2600 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN FFC FPC 26POS 0.50MM R/A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0, UL94 HB |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Locking Feature: | Flip Lock, Backlock |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Actuator Material: | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| FFC, FCB Thickness: | 0.30mm |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Height Above Board: | 0.039" (1.00mm) |
| Features: | Solder Retention |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | 0.5A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Contact Finish Thickness: | 3.90µin (0.099µm) |
| Detailed Description: | 26 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
| Actuator Color: | Black |
| Termination: | Solder |
| Mating Cycles: | 10 |
| Housing Color: | White |
| Flat Flex Type: | FFC, FPC |
| Series: | BackFlip, Easy-On 503480 |
| Connector/Contact Type: | Contacts, Top and Bottom |
| Cable End Type: | Straight, Tapered |
| Other Names: | 503480-2600-TR750 5034802600 WM8989TR |
| Number of Positions: | 26 |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply 503480-2600 , send us a request quote to request 503480-2600 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 503480-2600.The price and lead time for 503480-2600 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 503480-2600.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







