Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 501951-6000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 501951-6000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
501951-6000
| Part No | 501951-6000 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN FFC VERT 60POS 0.50MM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Locking Feature: | Flip Lock |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Actuator Material: | Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled |
| FFC, FCB Thickness: | 0.30mm |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Height Above Board: | 0.159" (4.04mm) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 0.4A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Detailed Description: | 60 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount |
| Actuator Color: | Brown |
| Termination: | Solder |
| Mating Cycles: | - |
| Housing Color: | White |
| Flat Flex Type: | FFC, FPC |
| Series: | Easy-On 501951 |
| Connector/Contact Type: | Contacts, Vertical, 1 Sided |
| Cable End Type: | Straight, Tapered |
| Other Names: | 0501951-6000 0501951-6000-C 05019516000 05019516000-C 501951-6000-C 501951-6000-ND 501951-6009 5019516000 5019516000-C WM2078TR |
| Number of Positions: | 60 |
| Contact Finish: | Tin Bismuth |
Introduce
We can supply 501951-6000 , send us a request quote to request 501951-6000 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 501951-6000.The price and lead time for 501951-6000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 501951-6000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








