Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 48BFSP3M2QT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 48BFSP3M2QT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
48BFSP3M2QT
| Part No | 48BFSP3M2QT |
|---|---|
| Manufacturer | Grayhill, Inc. |
| Description | SWITCH SLIDE MINI,SPDT,O-O-O,T,L |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Through Hole |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Slide Switch SPDT Through Hole |
| Actuator Type: | Standard |
| Switch Function: | On-Off-On |
| Electrical Life: | 30,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 3.10mm |
| Series: | 48B |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Switch Travel: | 3.05mm |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 3A (AC/DC) |
| Contact Finish: | Silver |
| Circuit: | SPDT |
Introduce
We can supply 48BFSP3M2QT , send us a request quote to request 48BFSP3M2QT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 48BFSP3M2QT.The price and lead time for 48BFSP3M2QT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 48BFSP3M2QT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





