Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 475KFM400MFH with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 475KFM400MFH with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
475KFM400MFH
| Part No | 475KFM400MFH |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | CAP ALUM 4.7UF 20% 400V T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 70.5474 Ohm @ 120Hz |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 4.7µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 70.5474 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 55mA @ 120Hz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.512" (13.00mm) |
| Voltage - Rated: | 400V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Series: | KFM |
| Ripple Current @ High Frequency: | 110mA @ 100kHz |
| Capacitance: | 4.7µF |
| Polarization: | Polar |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
Introduce
We can supply 475KFM400MFH , send us a request quote to request 475KFM400MFH pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 475KFM400MFH.The price and lead time for 475KFM400MFH depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 475KFM400MFH.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





