Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 46-200-A-04 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 46-200-A-04 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
46-200-A-04
| Part No | 46-200-A-04 |
|---|---|
| Manufacturer | Grayhill, Inc. |
| Description | SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch DPDT Standard Panel Mount, Snap-In |
| Actuator Type: | Square, Button |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Electrical Life: | 250,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions: | Square - 19.05mm² |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 46 |
| Type: | Standard |
| Ingress Protection: | - |
| Color - Actuator/Cap: | Green |
| Voltage Rating - AC: | 115V |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 250mA (AC) |
| Circuit: | DPDT |
Introduce
We can supply 46-200-A-04 , send us a request quote to request 46-200-A-04 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 46-200-A-04.The price and lead time for 46-200-A-04 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 46-200-A-04.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





