Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 452403012014 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 452403012014 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
452403012014
| Part No | 452403012014 |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics |
| Description | SWITCH SLIDE DPDT 300MA 6V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 20,000 Steps |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Electrical Life: | 20,000 Steps |
| Termination Style: | SMD (SMT) Tab |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 200gf |
| Actuator Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 300mA (DC) |
| Circuit: | DPDT |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | Slide Switch DPDT Surface Mount |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | 1.20mm |
| Series: | WS-SLSV |
| Voltage Rating - DC: | 6V |
| Other Names: | 732-10145-2 |
| Switch Travel: | 2.00mm |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply 452403012014 , send us a request quote to request 452403012014 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 452403012014.The price and lead time for 452403012014 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 452403012014.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








