Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 44540-0010 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 44540-0010 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
44540-0010
| Part No | 44540-0010 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | SW SAFETY 1NC 1NO 4A 230V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 1,000,000 Cycles |
| Operating Position: | - |
| Actuator Type: | Panel Disconnect |
| Switch Function: | On-Off, Off-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Overtravel: | - |
| Pretravel: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | T2008 |
| Release Force: | - |
| Operating Force: | 612gf |
| Voltage Rating - DC: | 24V |
| Other Names: | Z10310 |
| Differential Travel: | - |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Voltage Rating - AC: | 230V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 80°C |
| Current Rating: | 4A (AC/DC) |
| Circuit: | DPST-NO/NC |
Introduce
We can supply 44540-0010 , send us a request quote to request 44540-0010 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 44540-0010.The price and lead time for 44540-0010 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 44540-0010.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






