Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 44441-2005 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 44441-2005 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
44441-2005
| Part No | 44441-2005 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN HSG RCPT 5POS 7.50MM BLACK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Contact Type: | Female Blade Socket |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 5 Position Blade Type Power Housing Connector Receptacle Black 0.295" (7.50mm) |
| Fastening Type: | Latch Lock |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Termination: | Crimp |
| Color: | Black |
| Series: | Sabre 44441 |
| Connector Type: | Receptacle |
| Note: | Contacts Not Included |
| Other Names: | 044441-2005 044441-2005-P 0444412005 0444412005-P 444-41-2005-P 44441-2005-P 444412005 444412005-P WM18466 |
| Row Spacing: | - |
| Stacking Direction: | Side to Side |
| Pitch: | 0.295" (7.50mm) |
| Number of Positions: | 5 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 75°C |
| Current Rating: | 18A |
| Number of Rows: | 1 |
Introduce
We can supply 44441-2005 , send us a request quote to request 44441-2005 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 44441-2005.The price and lead time for 44441-2005 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 44441-2005.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







