Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 4411G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 4411G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
4411G
| Part No | 4411G |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE SEALING GRAY 2"X 36YDS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Length: | 108' (32.9m) 36 yds |
|---|---|
| Thickness - Backing, Carrier: | 0.0040" (4.0 mils, 0.102mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Adhesive: | Pressure Sensitive Adhesive (PSA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Temperature Range: | 200°F (93°C) |
| Tape Type: | Sealing |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Gray |
| Series: | 4411G |
| Usage: | Sealing |
| Width: | 2.00" (50.80mm) |
| Thickness: | 0.0400" (40.0 mils, 1.016mm) |
| Other Names: | 00051115631955 05111563195 3M156839 4411G-ND 7000049662 70006731320 |
| Shelf Life: | 24 Months |
| Backing, Carrier: | Acrylic, Ethylene Film |
| Thickness - Adhesive: | 0.0360" (36 mils, 0.914mm) |
| Shelf Life Start: | Date of Shipment |
Introduce
We can supply 4411G , send us a request quote to request 4411G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 4411G.The price and lead time for 4411G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 4411G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







