Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 4363D1/5 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 4363D1/5 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
4363D1/5
| Part No | 4363D1/5 |
|---|---|
| Manufacturer | VCC (Visual Communications Company) |
| Description | LED GRN/RED DIFF RECT 2X5MM T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | - |
|---|---|
| Package / Case: | Radial - 3 Leads |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Supplier Device Package: | Rectangular 2mmx5mm |
| Configuration: | Common Cathode |
| Millicandela Rating: | 4mcd Green, 3.5mcd Red |
| Wavelength - Dominant: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Green, Red LED Indication - Discrete 2.1V Green, 1.9V Red Radial - 3 Leads |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Green, Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 5.05mm x 2.11mm |
| Height (Max): | 8.00mm |
| Wavelength - Peak: | 565nm Green, 635nm Red |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Green, 20mA Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V Green, 1.9V Red |
| Viewing Angle: | 100° |
Introduce
We can supply 4363D1/5 , send us a request quote to request 4363D1/5 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 4363D1/5.The price and lead time for 4363D1/5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 4363D1/5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





