Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 4118NH5P-277 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 4118NH5P-277 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
4118NH5P-277
| Part No | 4118NH5P-277 |
|---|---|
| Manufacturer | ebm-papst Inc. |
| Description | DC TUBEAXIAL FAN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Static Pressure: | - |
|---|---|
| Material - Blade: | Plastic |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage Range: | 36 ~ 60VDC |
| Lifetime @ Temp.: | 62500 Hrs @ 40°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Voltage - Rated: | 48VDC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Power (Watts): | 42.00W |
| Ingress Protection: | - |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | PWM Control |
| Air Flow: | 229.5 CFM (6.43m³/min) |
| Operating Temperature: | -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C) |
| Current Rating: | 0.870A |
| Noise: | 70.0 dB(A) |
| Termination: | 3 Position Rectangular Connector |
| Bearing Type: | Ball |
| Weight: | 0.86 lb (390.09g) |
| RPM: | 7500 RPM |
| Material - Frame: | Metal |
| Size / Dimension: | Square - 119mm L x 119mm H |
| Series: | 4100N |
| Width: | 38.00mm |
| Other Names: | 381-2663 |
| Approvals: | CCC, CSA, UL, VDE |
Introduce
We can supply 4118NH5P-277 , send us a request quote to request 4118NH5P-277 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 4118NH5P-277.The price and lead time for 4118NH5P-277 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 4118NH5P-277.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








