Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 40F40K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 40F40K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
40F40K
| Part No | 40F40K |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 40K OHM 10W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 40 kOhms ±1% 10W Through Hole Resistor Axial Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.406" Dia x 1.902" L (10.30mm x 48.30mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | Ohmicone® 40 |
| Power (Watts): | 10W |
| Other Names: | OH40F40K OH40F40K-ND |
| Resistance: | 40 kOhms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply 40F40K , send us a request quote to request 40F40K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 40F40K.The price and lead time for 40F40K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 40F40K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





