Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 409DMQ135 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 409DMQ135 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
409DMQ135
| Part No | 409DMQ135 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE MODULE 135V 400A TO244AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-244AB |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | TO-244AB |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 135V 400A Chassis Mount TO-244AB |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.21V @ 400A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 6mA @ 135V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Series Connection |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 400A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 135V |
| Other Names: | *409DMQ135 VS-409DMQ135 VS-409DMQ135-ND VS409DMQ135 VS409DMQ135-ND |
Introduce
We can supply 409DMQ135 , send us a request quote to request 409DMQ135 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 409DMQ135.The price and lead time for 409DMQ135 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 409DMQ135.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





