Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 403DMQ100 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 403DMQ100 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
403DMQ100
| Part No | 403DMQ100 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE MODULE 100V 400A TO244AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-244AB |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | TO-244AB |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 100V 400A Chassis Mount TO-244AB |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.06V @ 400A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 6mA @ 100V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Series Connection |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 400A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 100V |
| Other Names: | *403DMQ100 VS-403DMQ100 VS-403DMQ100-ND VS403DMQ100 VS403DMQ100-ND |
Introduce
We can supply 403DMQ100 , send us a request quote to request 403DMQ100 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 403DMQ100.The price and lead time for 403DMQ100 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 403DMQ100.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





