Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 400E2CL5.5 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 400E2CL5.5 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
400E2CL5.5
| Part No | 400E2CL5.5 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE CARTRIDGE 400A 5.5KVAC CYL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Transformer Protection |
|---|---|
| Package / Case: | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
| Mounting Type: | Bolt Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Response Time: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 80kA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 16.130" L x 3.000" W x 7.940" H (409.70mm x 76.20mm x 201.68mm) |
| Series: | POWR-GARD® |
| Class: | E |
| Voltage Rating - AC: | 5.5kV |
| Features: | Indicating |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 400A |
Introduce
We can supply 400E2CL5.5 , send us a request quote to request 400E2CL5.5 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 400E2CL5.5.The price and lead time for 400E2CL5.5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 400E2CL5.5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





