Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3SM8 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 3SM8 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
3SM8
| Part No | 3SM8 |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech |
| Description | DIODE GEN PURP 800V 5A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 800V 5A Through Hole Axial |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 3A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 800V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | - |
| Capacitance @ Vr, F: | 92pF @ 5V, 1MHz |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 800V |
| Current - Average Rectified (Io): | 5A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 2µs |
Introduce
We can supply 3SM8 , send us a request quote to request 3SM8 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 3SM8.The price and lead time for 3SM8 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 3SM8.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





